„Ku pamięci pokoleń", czyli wystawa upamiętniająca 100 lecie Niepodległości.

 

Od 16 listopada 2018 roku, w sali wystaw Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ulicy Zamkowej 4 w Żywcu, zobaczyć można kolejną z wystaw fotograficznych, przygotowaną przez uczniów ZSM-E w Żywcu. Ekspozycja zatytułowana „Ku pamięci pokoleń” prezentuje tym razem tematykę związaną z walką o niepodległość narodu polskiego. Kolekcja przedstawia miejsca pamięci narodowej (pomniki, kapliczki oraz obeliski i tablice pamiątkowe) zlokalizowane na terenie Żywiecczyzny, które przypominają o długiej i dramatycznej walce narodu polskiego o odzyskanie niepodległości. Zwiedzający mogą obejrzeć fotografie przedstawiające m.in.: obelisk w Kocierzu Rychwałdzkim upamiętniający miejsca walki i męczeństwa żołnierzy AK na Żywiecczyźnie, kwatery żołnierzy i legionistów z I i II w. św. na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu, czy Kaplicę Przemienienia Pańskiego w Koconiu - postawioną, aby uczcić stulecie konfederacji barskiej.

Wernisaż jest pokłosiem pracy uczniów żywieckiego Mechanika pod kierunkiem nauczyciela historii mgr. Rafała Harańczyka, autora prezentowanych na wystawie zdjęć. Natomiast młodzież (a konkretnie: Anna Haczek, Kamila Kiełtucka, Paulina Midor, Izabela Kamińska, Aleksandra Byrtek, Kinga Stanisławska oraz Weronika Ścieszka) zajęła się przygotowaniem samej ekspozycji. Za pomoc i możliwość organizacji wystawy dziękujemy prezesowi TMZŻ, panu Grzegorzowi Szafrańskiemu oraz dr Małgorzacie Tertece.

Kolekcja będzie gościć w galerii TMZŻ do 30 listopada 2018 r. Zapraszamy!

 


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory