Krakowskie szaleństwa

 

W miniony czwartek, 6 czerwca, klasa 1 cLO wybrała się na wycieczkę do miasta królów polskich, czyli Krakowa. W odróżnieniu od typowych wyjazdów do stolicy Małopolski, na naszym celowniku nie znalazły się tym razem Stare Miasto, Wawel czy Smok Wawelski. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie w trakcie zwiedzania mieliśmy okazje przespacerować się „aleją Migów” i zobaczyć m.in. MIG-a 19PM – pierwszy naddźwiękowy samolot w Polsce. Nie zabrakło także akcentów z II wojny światowej, czyli słynnego Spitfire’a i Messerchmitta. Atrakcyjnym eksponatem był także helikopter Mil Mi-8S, którym latał papież Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski. Podziwialiśmy także jeden z pierwszych samolotów pionowego startu – brytyjski Hawker Siddeley Harrier GR.3, który brał udział w Wojnie o Falklandy. Uczniowie mieli także okazję trochę poeksperymentować z dostępnymi w muzeum eksponatami – poczuć się jak strzelec pokładowy, czy wsiąść do prawdziwego kokpitu samolotu.

Po części historycznej, przyszła pora na dobrą zabawę, której mogliśmy wszyscy doświadczyć w pobliskim Ogrodzie Doświadczeń im. Lema – oddziale Muzeum Inżynierii i Techniki. W parku edukacyjnym znajduje się ponad 100 stanowisk do wykonywania prostych eksperymentów fizycznych
z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki.

Jednakże prawdziwym hitem wycieczki był jej ostatni punkt. Wapienne, urwiste skały, turkusowa woda. Krakowski Zakrzówek wraz ze Skałkami Twardowskiego przypomina chorwackie wybrzeże w skali mikro, dlatego też bywa nazywany polską „małą Chorwacją”. Sztuczny zbiornik powstał
w 1992 r. po zalaniu wodą dawnego kamieniołomu wapienia, a na jego dnie dochodzącym do 32 m głębokości, znajduje się m.in. samochód fiat 125p, autobus, czy furgonetka. Obecnie cały kompleks przeszedł gruntowną rewitalizację, a wypoczywający mają do dyspozycji 650 metrów linii brzegowej
i 5 pływających basenów. Od początku otwarcia, to wyjątkowe miejsce cieszy się ogromną popularnością, stąd nie mogło go zabraknąć na liście naszych obiektów do zwiedzania. Uczniami w trakcie wyjazdu opiekowali się mgr Rafał Harańczyk oraz mgr Sebastian Mojżesz.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory