Dni otwarte 2023

 

19 i 20 kwietnia szkoły ponadpodstawowe Żywiecczyzny otworzyły swe podwoje dla zainteresowanych uczniów klas ósmych SP. Również nasz Mechanik przygotował się na to wydarzenie. Po szkole oprowadzała dzielna ekipa przewodników i dzięki ich zaangażowaniu kolejne grupy młodych gości zwiedzały sale prezentujące poszczególne zawody lub przedmioty.

I tak w sali 213 zaprezentowano kierunki technik programista i technik informatyk, czyli m.in. quizy i gry zręcznościowe, symulatory gier losowych (wszystko zaprojektowane w programach JavaScript i C#) oraz symulację sterowania w sieci LAN. W salach 224 i 227 można było zobaczyć stanowiska zwiąe z mechatroniką, mechaniką oraz energią odnawialną. Na uwagę zasługują przede wszystkim projekty przygotowane na konkursy ogólnopolskie min. lewitator akustyczny, który zajął II miejsce w Polsce w konkursie „Elektronika - by żyło się łatwiej”. Zaprezentowano także pracownię komputerową sieciowych systemów operacyjnych oraz pracownię sieci lokalnych wyposażoną w nowoczesne urządzenia sieciowe Cisco.

Kto chciał poznać takie kierunki jak: technik elektryk i technik elektronik oraz monter elektryk wędrował do sali znajdującej się w Centrum Kształcenia Zawodowego. Zaprezentowano tam układy elektryczne i elektroniczne z wykorzystaniem układów instalacji elektrycznej, instalacji elektronicznej, maszyn elektrycznych oraz nowoczesne stanowiska do badań układów i urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Ponadto zademonstrowano efekty świetlne i dźwiękowe, jakie towarzyszą wysokoprądowym zwarciom elektrycznym oraz zasadę działania "działa magnetycznego".

Oprócz sal zawodowych młodzi zwiedzający naszą szkołę mogli także obejrzeć sale przypisane poszczególnym przedmiotom. I tak w sali 306 rządziła fizyka i fenomenalne doświadczenia. Należy tu wymienić lewitron - urządzenie, w którym można było podziwiać imponujące zjawisko lewitacji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia wykorzystujące pompę próżniową, w których można było obserwować zmianę objętości balonów, słodkich pianek w próżni. Nie mogło także zabraknąć doświadczeń z elektrostatyki i magnetyzmu. Bardzo atrakcyjne okazały się: projektor holograficzny, który pozwalał podziwiać obrazy różnych przedmiotów w technice 3D i model do prezentacji składania drgań, który pozwalał uzyskiwać różne kształty zwane figurami Lissajous.

W czasie dni otwartych nie mogło zabraknąć także królowej nauk, czyli matematyki. Sporo matematycznych konkursów i wydarzeń zostało uwiecznionych na fotorelacji. Uczniowie podstawówek zostali zaproszeni do rozwiązywania zagadek matematycznych oraz wzięcia udziału w rozmaitych grach. Na stanowiskach szachowych każdy, kto miał ochotę, mógł się zmierzyć z szkolnymi mistrzami. Kto stwierdził, że jest bezkonkurencyjny w układaniu kostki Rubika, również miał możliwość sprawdzenia się, tym razem rywalizując z robotem.

W sali 319 miały miejsce cuda chemiczne i biologiczne takie jak: badanie odczynów poprzez wskaźnik (wywar z czerwonej kapusty), spalanie magnezu jasnym, oślepiającym płomieniem oraz banknotu zanurzonego w denaturacie, strącanie osadów. Ciekawym doświadczeniem była także próba Trommera, w której wykrywa się obecność cukrów prostych w różnych roztworach.

Ponadto na odwiedzających naszą szkołę czekało także wiele zagadek językowych i możliwość konwersowania w języku angielskim i niemieckim.

Zmęczonych nieustannym doświadczaniem i zdobywaniem wiedzy witały formacje taneczne działające w szkole w ramach specjalizacji tanecznej. Formacja "Twister" - ma w swoim dorobku programy w różnych stylach tanecznych oraz choreografie show i artdance. Formacja Tańca Towarzyskiego "Aqua Dance" - Mistrz Polski PTT - prezentuje się w stylu standardowym oraz latynoamerykańskim. Obie grupy prezentowały się także w czasie przerw, skupiając wokół siebie wielu widzów.

Jak to zwykle w Mechaniku, dni otwarte stały się okazją do niesienia pomocy komuś, kto jej pilnie potrzebuje. I jak zwykle nie zawiedli ani uczniowie, ani goście. Otóż dochód z kawiarenki, która jak co roku rozgościła się na I piętrze, przeznaczyliśmy na leczenie i rehabilitację Lenki z Leśnej, która z powodu skrajnego wcześniactwa mierzy się z mózgowym porażeniem dziecięcym (zbiorem różnych zaburzeń związanych z narządem ruchu, postawą i pracą całego systemu nerwowego) oraz alalią.

Cóż dodać? Może kilka liczb:

  • naszą szkołę odwiedziło ok. 1250 uczniów ze szkół podstawowych
  • uczniowie z 34 klas zaangażowali się w przygotowanie stanowisk doświadczalnych, zaprezentowanie własnych wynalazków, prezentowanie umiejętności tanecznych, szachowych i językowych, pieczenie ciast, obsługę kawiarenki, usługi przewodnickie itd.
  • zebraliśmy 3500 zł, które zostały przekazane mamie Lenki.

Podsumowując, w szkole działo się dużo, zabawa przez dwa dni była wspaniała i sprawiła wiele radości zarówno uczniom Mechanika prezentującym swoją szkołę jak i ich gościom - uczniom szkół podstawowych.


    Projekt i wykonanie : MyWebFactory