Technologia druku 3D w ZSME

Od 2015 roku nasza szkoła posiada na wyposażeniu drukarkę 3D. Zaawansowane urządzenie to nagroda za zwycięstwo w konkursie technicznym EATON 2015 r. w którym wzięli udział uczniowie Technikum Mechatronicznego. Od samego początku, drukarka stała się nie ladą sensacją wśród uczniów. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie realnego, namacalnego przedmiotu, wcześniej zaprojektowanego w programie graficznym do tworzenia trójwymiarowych modeli konstrukcyjnych klasy CAD (Inventor, firmy AutoDesk). Pliki muszą być wyeksportowane do pliku STL, który stanowi standard w druku 3D, tak jak PDF w dokumentach czy JPG w plikach graficznych. Zatem tworzymy model w programie Inventor, eksportujemy go do formatu STL, a następnie otwieramy w programie obsługującym drukarkę i wysyłamy do druku. Sam proces drukowania obiektu polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki, a gdy warstwa zostanie ukończona (wydrukowana), nakładaniu kolejnej. Niesamowite jest także to, że do druku można użyć różnych materiałów: gumy, plastiku czy materiałów drewnopodobnych – mówi mgr inż. L.Szpila. Dzięki tej drukarce udało się z powodzeniem naprawić część pomocy dydaktycznych, dla których zaprojektowano i wydrukowano brakujące elementy.

L.Szpila, R.Harańczyk


    Szkolne koło projektowania CAD

      23 Sty -  10:51

    Szkolne koło projektowania i rysowania CAD skupia uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, pragnących poznać i ...

    Projekt i wykonanie : MyWebFactory