Małe jest piękne, czyli na szlakach Beskidu Małego

FOTO R.Harańczyk
FOTO R.Harańczyk

W dniu 10 czerwca 2019 r., odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka Klubu Górskiego pod kierunkiem mgr Rafała Harańczyka we wschodnią część Beskidu Małego. Trasa naszej wędrówki (licząca blisko 600 m przewyższenia i ok. 21 km długości) ostatecznie zaprowadziła nas na najwyższe w tej części wzniesienia: Hrobaczą Łąkę (828 m. n.p.m.) oraz Groniczek (833 m n.p.m.). Oba szczyty należą do tzw. zachodniej części Beskidu Małego i wyrastają ostro nad Jeziorami: Międzybrodzkim oraz Czanieckim. W trakcie wycieczki mieliśmy okazję podziwiać niezwykłe przyrodnicze walory regionu. Np. otulone lasem uroczysko i leśne jeziorko „Wilczy Staw”, czy kamieniołom w Kozach, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę okolic. Na stromych urwiskach widoczne są niezwykłe warstwy geologiczne a w dawnym wyrobisku powstał głęboki na 2 m otwarty zbiornik wodny. Jak urokliwe jest to miejsce świadczy fakt, że obszar ten znalazł się na II miejscu w kategorii „7 cudów Beskidu Małego”!!! Na trasie wyprawy znalazły się również jak zawsze miejsca o znaczeniu historycznym. I tak, na szczycie Hrobaczej mogliśmy ujrzeć 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Ta efektowna konstrukcja, podświetlona nocą, stanęła tu w 2002 r. z okazji 2000-lecia chrześcijaństwa. Następnie Źródło Maryjne, z którego woda podobno uzdrawia wiele chorób. Źródło wypływa w pobliżu Przełęczy u Panienki (739 m n.p.m.) której nazwa pochodzi od kapliczki z przedstawieniem Najświętszej Maryi Panny. Kapliczka została ufundowana przez nadleśniczego dóbr Kozy, Juliusza Beinlicha w 1884 r., jak głosi tradycja – z wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami. I wreszcie, na stokach Bujakowskiego Gronia, ruiny pochodzącego z XIV w. gotyckiego, zbójeckiego zamku „Wołek”. Miejsce to nosi również ślady osadnictwa łużyckiego sprzed 1000 lat p.n.e.


  FOX 2020

    02 Gru -  07:37

  11 LISTOPADA

    21 Lis -  11:08

  Dla schroniska

    15 Lis -  13:52

  A tu pospolitość skrzeczy...

    15 Lis -  13:48

  Mechanik i przyjaciele

    13 Lis -  00:00


   Powrót na start
  Projekt i wykonanie : MyWebFactory